CESŤÁKY NA "SOLNÉM RINGU"

 

16.-19.05.2013

Zase jsem se k něčemu nechal ukecat. Začalo to asi takhle: Chci slavit narozeniny… v Rakousku. Pojedeš taky! První jasná odpověď: s tebou? No to néé. Mám jiné plány. Pak mi to začalo trošku šrotovat. Na Salzburgringu se jede závod WTCC a ETCC. To by mohla být dobrá podívaná. Tak tedy, že jo, jedu, ale mám podmínku: V neděli se vydáme s tátou na závody cestovních aut.

 

Lístky na okruh stačí koupit na místě, informují mě z Ringu. Rezervuji penzion s československou majitelkou, jež moji drazí rodičové již několikrát navštívili.

 

Pro nás, nadšené řidiče, začíná zajímavější trasa, až když projíždíme kolem jezera a stejnojmenného městečka Mondsee k našemu nocležišti v Sankt Gilgenu. Křivolaké silnice lemující pobřeží ledovcových jezer a okolních hor jsou nejen zábavné pro řidiče, ale i spolujezdec chvilku nefrflá, neboť má na co koukat. Sankt Gilgen je známý snad jen jako rodiště matky jednoho z největších hudebních umělců rakouské historie, Wolfganga Amadeuse Mozarta. To ovšem nikterak nesnižuje celou malebnou oblast kolem Wolfgangsee, Mondsee, Fuschlsee, Attersee, Gosausee a vím já jaké ještě see…, kde se nachází malá romantická městečka, oku lahodící místa a mnohé horské atrakce. Jedno z největších lákadel pro mne je určitě Loser Panorama Strasse. Nesmírně se na tuhle populární atrakci těším. Beru jí jako jeden z vrcholů výletu, kde se tep srdce pravého motoristy dostává do červeného pole zatímco biořepka v naftě teče proudem. Nehledíc na informace z internetu, kdy jarní otevření panoramatické silnice se chystá až na následující víkend, tedy na víkend po našem odjezdu. Zastavujeme se před vjezdem do areálu. Ač zde panuje nádherné počasí, stažená závora a hrozba vysoké pokuty nás však od původního záměru navštívit cestu odrazují.

 

Jestliže Loser Panorama Strasse odkládáme na další návštěvu, jedno místo při naší návštěvě přeci jen vynechat nemůžeme. Historické město na řece Salzach, Salzburg, největší osídlení a centrum celé oblasti. Věhlas si získalo především těžbou soli, která městu dala i jeho jméno. Mirabelky, hrad, pěší zóna to je jen malý výčet unikátních památek a turistických cílů.

 

WTCC A ETCC SALZBURGRING

 

Zvony blízkého kostela mě budí do nedělního prosluněného rána. Ach ten církevní marketing! Jsem pln očekávání dnešních odpoledních závodů. Těším se hlavně na mnoho předjížděcích manévrů, ale i na bouračky, kterých při závodech cestovních vozů nebývá nikdy nouze. Příjezd k okruhu Salzburgring je perfektně značen. Přijíždíme a parkujeme za rozpálených paprsků takřka letního puňťi. Parkovné je v ceně vstupenky. V Alpách si nemůžete být nikdy jistí počasím, právě proto kvitujeme stání téměř u silnice. Byť se to teď momentálně z textu nezdá, co když bude odpoledne pršet? Ze zkušenosti sebou bereme mobilní židličky. S houfem dalších nadšenců se přesouváme k táhlé zatáčce číslo 9, k té, ve které minulý rok skončili naděje na vítězství všem Chevroletům a tak se mohl radovat z vítězství horkokrevný Ital Stefan d‘Aste. Pokládám si základní otázku při výběru místa ke sledování. Můžeme opět očekávat překvapivé zvraty a rozuzlení?

 

Už kvalifikace a pozdější penalizace za nesportovní chování míchá pořadím aspirantů na vítězství. Zatím jen na startovním roštu. Do popředí se tak dostává i vynikající britský jezdec, za normálních okolností v letos rozjeté sezóně outsider jezdící s Žigulíkem, James Thompson.

 

Závod se opět odvíjí v režii všech Chevroletu. Jako ostatně ve většině letošních závodů. Nika Racing s Michelem Nykjaerem mají prim. V závěsu následují James Nash na dalším Chevroletu a Mehdi Bennani s BMW připravovaným zkušeným italským Proteamem. Po vydařeném závodě na SlovakiaRingu se Proteamu rýsuje další pěkný výsledek. Proti je jen Yvan Muller, jenž se přes Maročana v závěru jízdy dostává. Šikana a přílišná přemotivovanost v závěru závodů má za následek nehodu, vlastně katastrofu pro jezdce Engstler motosportu. Společně ještě Darrylem O‘Youngem se vyřazují ze závodu. Díky této nehodě se dojíždí závod pod částečnými žlutými vlajkami. Oslavně jako první, vidí šachovnicovou vlajku dán Nykjaer jízdou start - cíl.

 

 

Početný dav oranžových všude kolem nás neznačí nizozemské fotbalové roubies, avšak maďarské diváky podporující tamního jezdce Norberta Michelisze. Ti o sobě dávají vědět především po startu druhého závodu WTCC, kdy jde jejich favorit do čela. Pak jej však sesazuje James Nash a pozici leadera závodu již neopouští. Užasnou jízdu ze středu startovního pole až na konečně druhé místo předvádí mistr svého řemesla Yvan Muller, jenž dává zapomenout všem škarohlídům tvrdícím, že na Salzburgringu se špatně předjíždí.

 

Během čekání na ETCC se setmělo. Černý mrak nasáklý vodou dodával dramatický ráz slavnostní události. Čeští matadoři Petr Fulín a Michal Matějovský to nebudou mít se zadním náhonem na mokré trati snadné. Ruští divočáci, talentovaní Slovák Homola, Němec Pfister a ani přemotivovaný teenager Jordi Oriola nedají svou kůži lacino. Start se Fuldovi povedl. Národní symbol, českou vlajku, jsme opomněli doma, tak alespoň držíme s tátou českým zástupcům palce. Vracejí nám to tím nejlepším způsobem. Fulda jde po startu z pole position do čela. K naší radosti se drží před mladým Němcem. Ten je ovšem v místech, kde sedíme znatelně rychlejší. Je to hra nervů. Ve třetím kole vyjíždí na trať Safety car. Fulda i Němec chybějí. Z amplionů slyšíme o nehodě. Za krátko je závod přerušen červenou vlajkou. Nevíme, jak dlouho bude přerušení vlivem znečištěné trati trvat. Organizátoři odvážejí trosky vozů do servisní zóny a dávají trať do pořádku. Panuje nevlídné počasí. Jaký to rozdíl oproti příjezdu. S přibývajícím deštěm tedy dnešní napínavý závod necháváme být a raději jedeme za svými každodenními povinnostmi. Do večera a úplného konce bychom zde stejně nezůstali. Doma z televizních záznamů se pak dozvídáme, co se při nehodě stalo.

 

Nelze než dodat: Budu se těšit na brzkou shledanou se Salzburgringem a se závody cestovních vozů zvláště. Navíc, stále mám před sebou cíl a to zdolat Loser Panorama Strasse. Takže viel spass a brzy naschle.

 

FOTO:

- Salzburg, St. Wolfgang, Hallstatt a Gosausee

- WTCC a ETCC Salzburgring

PARTNEŘI FORD PUMA CUPU
 
Chtěl bych poděkovat partnerům, kteří drží přízeň s námi a podporují nás věcnými dary.