Vinobraní a Historici v Roudnici 2015

Na počátku všeho byla akce nazvaná "Roudnice na řece času". Jednalo se o staročeský jarmark spojený s vinobraním a jinými doprovodnými programy. To byl jen krůček k uspořádání výstavy veteránů v rámci vinobraní. Letos byl čtrnáctý ročník již tradičního srazu historických vozidel Historici v Roudnici se spanilou jízdou regionem pod památným vrchem Říp, která přitahuje pozornost a kde praotec Čech stanul a pravil: "To je ona, země zaslíbená, mlékem a strdím oplývající!".

Zúčastnili jsme se. Každého z nás láká něco jiného. Na původním vévodském sídle rodiny Lobkowiczů nacházíme stánky s občerstvením, živou hudbou a čerstvým burčákem. V zámku lze ochutnávat vína či poslouchat festival hudby. Korzujeme po Karlově náměstí. Proplétáme se nemalým množstvím starých automobilů a motocyklů. Nalézáme především stroje z české provenience: Pragovky, Aerovky, Škodovky, ale i zahraniční oldtimery. Rozruch u dam způsobil pohled na kompaktní rozměry poválečné tříkolky BMW Isetta. Zvláštní prostor dostává nejstarší dopravní prostředek srazu, dědeček automobil Laurin a Klement.

Nadšeni jsme ze soutěže elegance, přehlídky módy minulé. Prvorepublikové kostýmy dávají vzpomenout starým černobílým filmům. Mladší oblečení je často co dům dal. Místní modelové a modelky se (ne)dělí na dva typy: Na ty dobře oblečené a na ty dobře, že jsou oblečené. Všichni byli ti první. Sympatie poroty získává nevěsta s ženichem.

Stroje startují. Náměstí i přilehlé areály se plní modravým dýmem. Neklamné znamení výjezdu na jízdu po okolí a náš návrat z romantické minulosti do počítači řízené současnosti.

Bonusem akce jsou zpřístupněné vybrané roudnické kulturní památky: Zámecká kaple, hrad, městská věž Hláska, kaple sv. Josefa a Viléma a Kostel Narození Panny Marie.

FOTO:

Vinobraní a Historici v Roudnici

PARTNEŘI FORD PUMA CUPU
 
Chtěl bych poděkovat partnerům, kteří drží přízeň s námi a podporují nás věcnými dary.